top of page

Miks on Exceli PowerQuery tööriista mõistlikum kasutada, kui Exceli VLOOKUP funktsiooni?

 

PowerQuery tööriis on Excelis suhteliselt uus abivahend, millega saab koguda andmeid kokku erinevatest andmeallikatest- Exceli tööfailid, Interneti veebilehed, erinevad andmebaasid, csv, xml failid ja ka soovi korral Facebooki lehed.

PowerQuery on Excel 2016 ja Office 365 paketis koheselt olemas, kuid 2010 ja 2013 Exceli kasutajad saavad selle alla laadida Microsofti kodulehelt ja see on tasuta. PowerQuery on kuvatud Excelis DATA menüüs (sõltuvalt versioonist) käskluse alla Get Data või NewQuery.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PowerQuery lahendab Excelis mitmed probleemsed olukorrad. Näiteks kui soovime andmetabeleid omavahel ühiste tunnuste järgi kokku ühendada, võime selleks kasutada Excelis VLOOKUP funktsiooni. Kui aga seoseid ühele toote koodile või tunnusele on mitu, jääb VLOOKUP funktsioon hätta, kuna VLOOKUP funktsioon kasutab seost 1:1 ’le. PowerQuery võimaldab kasutajal valida erinevaid seoste loomise viise. Seega saab PowerQuery abil edukalt kokku viia andmeread, kus ühele tunnusele vastab mitu tunnust. Lisaks on PowerQuery oluliselt kiirem, kui VLOOKUP funktsioon. PowerQuery puhul on mugav ka see, kui kasutaja lisab algtabelis uusi ridu, siis PowerQuery kaasab peale andmetabeli värskendamist koheselt uued read ja esitab need tulemusse. Seega on vaja luua üks kord seosed tabelite vahel ja edaspidi toimub juba andmete kokkuviimine automaatselt.

Eeliseid on veelgi (kirjeldatud ainult mõningad):

  • Töökindel, kiire ja lihtne kasutada

  • Seosed üks mitmele ja erinevad tulemused andmete kokkuühendamisel

  • Algtabelitesse lisatud uued read kajastuvad tulemustes automaatselt

  • Korraga võib andmeid kuvada mitmest veerust korraga. Vlookup võimaldab tuua andmeid korraga ühest veerust

  • Andmetabelite kokkuühendamisel on võimalik luua selline andmemudel, mis töötleb andmeid selliseks nagu kasutajal on vaja. Uute andmete lisamisel toimub töötlemine ja andmete esitamine juba automaatselt. Nt algtabelist tulevad andmed ümardamata kujul, aga lõpptulemusse saabuvad andmed ümardatud kujul

  • Ühiste tunnuste valimiseks tabelite kokkuühendamisel võib kasutada korraga mitut veergu

Eelpool kirjeldatu on ainult väike võimalus tõsta tööefektiivsust PowerQuery abil. PowerQueryl on kasutamise võimalusi mitmeid nt ideaalne vahend mitmest Exceli tabelist PivotTable aruande koostamiseks jpt võimalused.

Küsimuste ja koolitushuvi korral: kristjan@edunet.ee

powerquery.jpg
bottom of page